Antalya Sahilleri

Antalya Sahilleri

Antalya Sahilleri

Sahip olduğu arkeolojik ve doğal güzellikleri nedeniyle Türk Rivierası adını almıştır. Akdeniz'in en güzel ve temiz kıyılarına sahiptir. Akdeniz bölgesinin batısında yer alır. Türkiye'nin 6. büyük ilidir ve turizm bakımından oldukça gelişmiş bir şehirdir.

Türkiye'nin en kalabalık 5. şehridir Antalya. Akla ilk gelen tarihi mekanları ve denizi gelmektedir. Yazın en fazla turist çeken şehirlerin başında gelir. Ekonomik koşullar tarım, turizm ve ticarete dayanmaktadır. Mutlaka keşfedilmesi ve gezilmesi gereken yerlerden biridir.

1391 yılında Osmanlının eline geçmiştir. Antik kenti en fazla bulunan şehirlerden biridir. Tarihi bakımdan çok zengin yerler bulunmaktadır. Şehir tam bir turizm cenneti halini almıştır. Bu sebeple konaklama hizmet sektörü çok fazla gelişmiştir. Her kesim için konaklama türü mevcuttur.

Gece hayatı oldukça renkli geçmektedir. Birçok festivale ev sahipliği yaparak adını çokça duyurmaktadır. Antalya Havalimani Yazin milyonlarca turiste hizmet vermektedir, özellikle Rusya. Almanya, İngiltere ve avrupa ülkelerinden bir çok seyahat acentası antalyaya uçak seferleri düzenlemektedir.

Gezilecek Yerler

Bütün ilçeleri doğa harikası olan Antalya gezip görülmesi gereken bir şehirdir. İlk akla gelen deniz güneş. ve sahil olsa da gezilecek tarihi mekanları ile ünlüdür. 1500lü yılların başında yapılmış olan Murat Paşa Camii harika mimarisi ile göz doldurmaktadır. Likya yolu inanılmaz güzellikte mutlaka gezilmesi gereken bir yoldur.

Karain mağarası Türkiye'nin en büyük mağaralarından biridir. Antalya müzesi kurulan ilk müzedir. İlk İslami eserlerden biri olan Livyi Minaresi. Xanthos Antik kenti en sağlam antik kentlerden birisidir, enfes deniz manzarası ile dikkate çekmektedir.

Düden şelalesi büyüleyici manzarası ile dikkat çekmektedir. Hayvanat bahçesi eğlenceli vakit geçirmek için harika bir yer. Saklı cennet Kurşunlu şelalesi. Termessos Antik Kenti en iyi korunmuş antik kentlerden birisidir. Saklıkent Kayak Merkezi kış aylarında bile şehri cazip kılmaktadır.

Aspendos Antik Kenti muazzam büyüklükte ve hale sağlam olan sayılı eserlerden biridir. Manavgat Şelalesi Antalya'nın simgesi haline gelmiştir. Tarihi ve doğa güzellikleri saymakla bitmeyen rüya gibi bir şehirdir.

Mutfağı

Antalya ve Alanya da çok geniş yemek yelpazesi bulunan şehirde ünlü yöresel yemekler; Tarhana çorbası, piyaz, zerde, tandır kebabı, Arap kadayıfı, saç kavurma, Toros salatası, haydari gibi çok geniş yelpazeye sahiptir. Mutlaka gidip de yenmesi gereken yöresel yemekleri bulunmaktadır.

Antalya ya gelen turistler havalimanı yakınlarında bulunan antalya airport transfer şirketleriyle kontağa geçerek gidecekleri otellere rezervasyonlarını yaptırırlar.

    Leave Your Comment